7/22/2011

Harry Potter a Fénixův řád


kniha: Harry Potter a Fénixův řád
Autorka : J.K. Rowlingová
Anotace:
Co mělo přijít, přišlo: lord Voldemort se vrátil a v kouzelnickém společenství nastávají kruté časy. V bradavické škole houstne tíživé ovzduší strachu, ale brýlatý hrdina Harry a jeho přátelé nečekají se založenýma rukama, až je zlo zahubí.

 

Harry je jako každé léto uvězněn u Dursleyových a cítí se být odříznutý od zbytku světa. Jeho přátelé mu píšou nic nevypovídající dopisy, které ho jenom rozčilují. Strýc Vernon je naštvaný pokaždé když se s nimi chce dívat na zprávy a tak Harry skončí v kytkách, kde může nerušeně poslouchat, jestli Voldemort neudělal něco, co by se dostalo do mudlovského světa. Ale...žádné podivné zmizení a záhadné úmrtí.

Jedou při procházce po Kvikálkově Harry narazí na Dudleyho partu. Dudley mu chvíli vyhrožuje a Harry na něj vytáhne hůlku. On by na něj nikdy kouzlo nepoužil,na něj ne, ale na něco jiného...Do Kvikálkova se dostanou dva mozkomoři, kteří jeho a bratránka napadnou. Harry je nucen použít patronovo zaklínadlo, čímž použil kouzla před očima mudlů a je vyloučen z Bradavic. Brumbál se to však snaží urovnat a Harry bude muset před disciplinární komisi, která rozhodne o jeho osudu. I po tom to konfliktu mu žádne uklidňující zprávy nepřijdou. Napíše mu pouze pan Weasley a Sirius, kteří mu sdělují, aby nikam nechodil a HLAVNĚ nepoužíval žádná kouzla. Tohle ovšem nění moc uklidňující a Harry zůstává zavřený ve svém pokoji, až jeden den...

Jednou v noci pro něj přijede Moody, Lupin, Tonksová, Kingsley a pár dalších ho převezou do hlavního štábu Fénixova řádu. O Řádu se dozvíte více v jenom článku, takže se budeme držet více příběhu.

Na Grimmauldově náměstí 12 stráví zbytek prázdnin. Stále častěji má exkurze do mysli pána zla. Což se ani za mák nelíbí Hermioně.


 

Ve škole mají novou profesorku obrany proti černé magii: Dolores Umbridgovou. Ne jenom že jim zakázala používat hůlky, ale při porušení školního řádu vás čeká bolestivý trest. Můsíte psát Nemám vykládat lži svou vlastní krví. A postubně e Umbridgová ve škole vypracovává nahoru. Stane se školní inspektorkou a následně i ředitelkou.


 

To se samozřejmě studentům Nebelvíru, Havraspáru a Mrzimoru nelíbí a proto Harry, Ron a Hermiona založí Brumbálovu armádu, která má naučit studenty se bránit.


 

Mezitím Harry absolvuje Nitrobranu se Snapem, která mu absolutně nejde. A jednu noc...se mu zdá, že Voldemort mučí Siriuse. Vydá se proto s Hermionou, Ronem, Lenkou, Ginny a Lenkou na ministerstvo do odboru záhad, kde žádného Siriuse nenajde. Je tam ale hrstka smrtijedů se kterými jsou nuceni bojovat. Nebýt řádu všichni by tam zemřeli, ale...byla tam i Bellatrix, která zabije SIriuse.


 

Následně bojuje Brumbál s Voldemort a to všechno samozřejmě neprojde bez povšimntí. Nakonec se tam zjeví Popletal a celému kouzelnému světu je jedno jasné...Pán zla se navrátil.

Jak už bylo zmíněno v předchozí recenzi řečeno, tento díl se řadí k těm temným. Je to také nejtlustší díl série. V knize je hodně prostoru věnováno Harryho pocitům. Je to vždy trochu nudnější část, ale bez ní by jsme asi nepochopili jaké by to asi bylo být v Harryho kůži. Tento díl mám taky rád. Není sice nejlepší , ale o nejhorším v případě Harryho se také mluvit nedá. Dlouho jsem se rozmýšlila ohledně soviček. Původně jsem přemýšlela o čtyřech, ale na druhou stranu je to Harry Potter, a proto...


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za tvůj komentář! Jsme zvědavé na tvůj názor a jsme rády, že ho s námi sdílíš. Občas se stane,že nejsme schopny odpovědět na všechny komentáře, ale neděste se, všechny komentáře si přečteme a máme z nich radost :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...